اتاق 4 نفره

وبلاگی برای همه

زندگی نامه باراک اباما

باراك اوباما فرزند يك زن جوان سفيدپوست از ايالت كانزاس و يك دانشجوي سياهپوست از كشور افريقايي كنيا است كه در جزاير هاوايي و اندونزي رشد كرد، در بهترين دانشگاههاي امريكا درس خواند و با شعار «تغيير» به رياست جمهوري امريكا رسيد تا به عنوان نخستين سياهپوست براي رهبري قدرتمندترين كشور جهان پا به كاخ سفيد بگذارد.
نه رنگ پوست، نه كلينتونها و نه تجربه اندك او (اوباما 47 سال دارد، 25 سال كمتر از رقيب جمهوريخواهش، جان مك كين) هيچيك ، نتوانست مانع صعود اوباما شود. او حركت در مسير سياسي را از سال 2004 ميلادي در حزب دموكرات آغاز كرد و در 24 ژوييه همان سال اگرچه سناتوري ناشناخته از ايلينويز بود، اما با صداي بلند به حمايت از جان كري رقيب جرج بوش در انتخابات رييس جمهوري برخاست.
باراك اوباما هنگامي كه با كسب 70 درصد آرا به عنوان سناتور ايلينويز انتخاب شد، پنجمين سناتور سياهپوست تاريخ امريكا بود كه به نمايندگي از سوي دموكراتها در انتخابات سال 2004 از سوي مردم روانه سنا شد. او در سخنان گشايش سنا پيامي داد كه راهش را بسوي كاخ سفيد باز كرد:«اميد، اميد در برابر مشكلات.... اين بزرگترين هديه اي است كه خدا به ما داده است. اعتقاد به كسي كه نمي شود او را ديد. اعتقاد به اين كه آينده بهتري در انتظار ما است».
«جسارت اميد: چگونه روياي امريكايي را احيا كنيم» عنوان كتابي است كه اوباما به عنوان سناتور ايلينويز در سال 2006 ديدگاه سياسي خود را در آن توضيح مي دهد. اين كتاب به مدت 30 هفته در فهرست پرفروشترين كتابهاي «نيويورك تايمز» بود و در سال 2008 جايزه گرفت. افزايش محبوبيت اوباما موجب شد فروش كتاب ديگر او با عنوان «روياهاي پدرم» كه در سال 1995 نوشته شده بود، زماني كه وي هنوز ناشناخته بود نيز در سال جاري افزايش يابد.
آن دونهام و باراك حسين اوباماي پدر در دانشكده انسان شناسي هاوايي يكديگر را شناختند و ازدواج كردند. در اوايل دهه 1960 ميلادي ، مادرش در سن 19 سالگي ، زماني كه ازدواجهاي مختلط در بخش بزرگي از امريكا ممنوع بود و هنوز تبعيض نژادي در ايالتهاي جنوبي امريكا وجود داشت، باراك حسين اوباماي پسر را به دنيا آورد. او بطور دقيق در 24 اگوست 1961 متولد شد. هنگامي كه باراك فقط دو سال داشت، والدينش از هم جدا شدند. پدرش به دليل عدم دريافت بورسيه تحصيلي دانشگاه هاروارد از امريكا رفت و مادرش پس از طلاق، با يك دانشجوي اندونزيايي به نام «لولو سوئتورو» ازدواج كرد. آنها در سال 1967زماني كه سوهارتو به قدرت رسيد به جاكارتا – پايتخت اندونزي – مهاجرت كردند.
زندگي در يك محله پرجمعيت در جاكارتا كه برق و آسفالت نداشت، مانع آن نشد كه آن دونهام براي پسرش آرزوهايي نداشته باشد. او، پسرش، باراك را به هانولولو، جايي كه «استانلي آرمور دونهام» پدربزرگ و «مادلين لي پين دونهام» مادر بزرگ مادري اش زندگي مي كردند، فرستاد تا مسئوليت رشد و تعليم و تربيت او را بر عهده گيرند. باراك در آن زمان 9 سال داشت. او در 19 سالگي براي تحصيل در رشته علوم سياسي در دانشگاه كلمبيا به نيويورك رفت. پدرش در يك سانحه رانندگي در سال 1982 در كنيا جان باخت و مادرش نيز در سال 1995 بر اثر بيماري سرطان درگذشت.
مادربزرگ پدري اوباما،‌86 سال دارد و اكنون، مشهورترين مادربزرگ كره زمين است. از هنگامي كه تبليغات مقدماتي انتخابات رياست جمهوري در امريكا شروع شد ، «ماما سارا» در دهكده كوگلو در كنيا از روزنامه نگاراني از همه نقاط جهان استقبال كرده است. در واقع، مادر بزرگ پدري اوباما، سومين همسر پدربزرگ او است. مادربزرگ اوباما براي فرار از دست شوهري مستبد و بدرفتار مجبور شده بود خانه و فرزندانش را رها كند و به روستايي ديگر پناه ببرد. اوباما در سال 1987 يعني در سن 26 سالگي بستگان افريقايي خود را شناخت و پس از آن ، سه بار در جست وجوي ريشه هاي هويتي و نژادي خود به قاره سياه رفت. سفرهاي او در سالهاي 1994 و 2006 صورت گرفت.
خانواده اوباما در افريقا بسيار پرجمعيت بود و در نتيجه، او روابط خانوادگي خود را با مادربزرگش و يكي از خواهرانش، «آئوما» - از زن دوم پدر- كه در برنامه تبليغات انتخاباتي، او را همراهي كرد، ادامه داد. اوباما همچنين از ازدواج دوم مادرش با لولو سوئتورو اندونزيايي ، خواهر ديگري به نام «مايا» دارد. اوباما در اين تصوير كه در 9 سالگي او در سال 1970 گرفته شده است، با خواهر ناتني اش در اندونزي ديده مي شود.
در جامعه اي همچون امريكا، تعجب آور است كه اعتراف نامزد دموكرات انتخابات رياست جمهوري را در باره صرف الكل، ماري جوانا و كوكائين در دوران دبيرستان با نگاه عفو و بخشش پذيرفته است. او در دانشگاه از اين رفتارها دست برداشت و پس از اخذ ليسانس علوم سياسي از دانشگاه كلمبيا، در رشته حقوق در دانشگاه هاروارد تحصيل كرد و در آنجا دكترا گرفت.
باراك اوباما كار خود را در شيكاگو شروع كرد و در همانجا با همسرش ، «ميشل روبينسون» آشنا شد. آنها در اكتبر 1992 با يكديگر ازدواج كردند.
ثمره ازدواج اوباما با ميشل دو دختر است: ماليا آن كه در سال 1999 متولد شد و ناتاشا در سال 2001 . ميشل زني شيك، باهوش و بدون لكنت در زبان توصيف مي شود و تا پيش از فعال شدن اوباما در عرصه سياسي، از نظر درآمد و شهرت از او جلوتر بود.
وقتي كه اوباما به ميشل گفت كه مي خواهد در عرصه انتخابات رياست جمهوري حاضر شود، او اين چالش را پذيرفت اما با يك شرط: بايد اوباما دست از سيگار كشيدن بردارد. اوباما پذيرفت و با هيلاري كلينتون كه در صدد بود اولين رييس جمهوري زن امريكا باشد ، در درون حزب دموكرات به رقابت برخاست. اوباما در سوم ژوئن 2008 حد نصاب دو هزار و 118 راي نمايندگان حزب را كه براي نامزدي وي از طرف حزب لازم بود، تصاحب كرد و هيلاري را از سر راه برداشت.
با وجود همه آنچه كه گفته مي شود، باراك حسين اوباما مسلمان نيست. او مسيحي است و در طول سالها، جرمياه ورايت كه او را در تصوير مي بينيد، راهنماي روحاني او در كليساي كوچك «ترينيتي يونايتد» بوده است. اوباما در اين كليسا ازدواج كرد و فرزندانش را غسل تعميد داد، اما بعدها رابطه او با اين كشيش به دليل سخنان نژادپرستانه وي قطع شد.
واقعي يا تصنعي، اوباما تلاش كرده است هر روز بيش از گذشته خود را طبيعي و با مردم جلوه دهد و در ميان آنها و با آنها باشد. او در خيابان بستني مي خورد و در بار با دوستانش مي نشيند. در تصوير، او را با جو بايدن معاونش و همسران آن دو پس از صرف صبحانه در يك رستوران در بوئاردمن در ايالت اوهايو مي بينيد.
اوباما در جريان تبليغات انتخاباتي خود، يك چرخش اروپايي نيز داشت و در برلين پايتخت آلمان با استقبال بسيار از سوي مردم روبرو شد. او در قلب استراتژيك اروپا از لزوم تغيير در سياستهاي امريكا، اميد به آينده و لزوم از ميان برداشتن ديوارها براي يافتن آينده اي بهتر سخن گفت.
اوباما در اجتماع 80 هزار نفر در شهر دنور مركز ايالت كلرادو امريكا در آگوست 2008 فرياد زد: امريكا، ما مي توانيم تو را بهتر بسازيم.
اوباما وعده داده است ماليات 95 درصد خانواده هاي كارگر را كاهش دهد. وابستگي امريكا را به نفت خاورميانه ظرف 10 سال قطع كند. به سرمايه گذاري در زمينه انرژيهاي تجديدپذير روي آورد، با خروج يك تا دو يگان نظامي در هر ماه، به صورت مسئولانه به جنگ عراق پايان بخشد و بدون قيد و شرط، با ايران مذاكره كند.
+ نوشته شده در  ۸۸/۰۸/۲۳ساعت 13:55  توسط شیر خفته  |